Nominacions dels VII Premis Gaudí


Un total de 27 produccions nominades als Gaudí en la setena edició dels premis del cinema català

gi_logo-vii-premis-gaudi_fons-blanc501-510

•Opten al Gaudí a la Millor Pel·lícula els títols Born; L’altra frontera; Rastres de sàndal i Stella Cadente
•Carlos Marques-Marcet, Daniel Monzón, Jaime Rosales i Lluís Miñarro nominats al Gaudí a Millor Director
•Mortadel·lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo i Els cap de drap a la selva de l’arc de Sant Martí competeixen en la categoria d’Animació

Avui s’han donat a conèixer les nominacions dels VII Premis Gaudí, en una lectura pública a l’Auditori de La Pedrera a càrrec dels actors i acadèmics Clara Segura i Pere Arquillué. 27 produccions de les 78 inscrites han estat nominades en alguna de les 22 categories dels premis de l’Acadèmia del Cinema Català, resultat de les votacions dels membres de l’Acadèmia.

Opten al Premi Gaudí a la Millor Pel·lícula, guardó que recull el productor, quatre títols, Born, escrita i dirigida per Claudio Zulian, i produïda per Acteon; L’altra frontera, dirigida per André Cruz Shiraiwa, escrita per André Cruz Shiraiwa i Aurora Sulli, i produïda per Cinedegarage i Televisió de Catalunya; Rastres de sàndal, dirigida per Maria Ripoll, escrita per Anna Soler-Pont, i produïda per Pontas Films, i Stella Cadente, dirigida per Lluís Miñarro, escrita per Sergi Belbel i Lluís Miñarro, i produïda per Eddie Saeta.

Les nominades al Gaudí a Millor Pel·lícula en llengua no catalana son 10.000 KM, dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet, i produïda per Lastor Media i La Panda Productions; El Niño, dirigida per Daniel Monzón, escrita per Jorge Guerricaechevarría i Daniel Monzón, i produïda per Ikiru Films, Telecinco Cinema, Vaca Films i La Ferme! Productions; Hermosa juventud, dirigida per Jaime Rosales, escrita per Jaime Rosales i Enric Rufas, i produïda per Fresdeval Films i Wanda Visión, i [REC]4: Apocalipsis, dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Jaume Balagueró i Manu Díez i produïda per Castelao Pictures i Rec Apocalipse A.I.E.

Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM; Daniel Monzón per El Niño; Jaime Rosales per Hermosa juventud i Lluís Miñarro per Stella Cadente, estan nominats a Millor Director.

Les nominades a la categoria de Millor Protagonista Femenina són Aina Clotet per Rastres de sàndal; Bárbara Lennie per Stella Cadente; Ingrid García-Jonsson per Hermosa juventud i Natalia Tena per 10.000 KM. Els nominats a Millor Protagonista Masculí són Àlex Brendemühl per Stella Cadente; David Verdaguer per 10.000 KM; Jesús Castro per El Niño i Luis Tosar, també per El Niño.

Els nominats a Millor Guió son Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per 10.000 KM; Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevarría per El Niño; Jaime Rosales i Enric Rufas per Hermosa juventud i Lluís Miñarro i Sergi Belbel per Stella Cadente.

El Niño, amb 15 nominacions, és la pel·lícula que opta a més estatuetes, entre les quals es troben la de Millor Pel·lícula en llengua no catalana, Millor Direcció i Millor Guió. Stella Cadente la segueix de ben a prop amb 13 nominacions, que també inclouen Millor Pel·lícula, Millor Direcció i Millor Guió, i [REC]4: Apocalipsis amb 9 nominacions, incloent Millor Pel·lícula en llengua no catalana, regna entre les candidatures tècniques com Millors Efectes especials/digitals, Millor Maquillatge i Perruqueria i Millor Muntatge.

Empaten amb 8 nominacions Rastres de sàndal i 10.000 KM, que a més coincideixen en les categories de Millor protagonista femenina i Millor direcció de producció; seguides d’Hermosa juventud amb 5 nominacions, Born amb 4 nominacions, L’altra frontera amb 3 nominacions, Mortadel·lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo i el documental Els anys salvatges amb 2 nominacions. En la categoria Millor Pel·lícula Documental, el director Ventura Durall signa dos dels títols nominats, Bugarach i Els anys salvatges. Dues directores estan nominades al Gaudí al Millor curtmetratge, Laura García i Patricia Font, ambdós produïts per Escac Films.

A la categoria Millor pel·lícula europea, els acadèmics han nominat a les dues pel·lícules espanyoles candidates, La isla mínima i Magical Girl.

Han participat a la setena edició dels Premis Gaudí 78 produccions, de les quals 38 són llargmetratges, entre pel·lícules en llengua catalana (10), no catalana (16), europees (10) i animació (2); 17 pel·lícules documentals, 6 pel·lícules per a televisió, 10 curtmetratges seleccionats per una comissió i 7 pel·lícules que compten amb la participació de talent català.

El dimecres 7 de gener de 2015 comença la segona volta de votacions i la cursa definitiva pels guardons, que es lliuraran l’1 de febrer de 2015 al Sant Jordi Club de Montjuïc en una gala retransmesa per Televisió de Catalunya, presentada per Àngel Llàcer.

La foto de família dels nominats als VII Premis Gaudí tindrà lloc el dimecres 21 de gener a les 11.30 hores al Palauet Albéniz de Barcelona, en un acte presidit per l’Excm. Sr. Xavier Trias, Alcalde de Barcelona.

En el transcurs de la gala de lliurament dels VII Premis Gaudí, el director Ventura Pons rebrà el guardó honorífic Premi Gaudí d’Honor-Miquel Porter per la seva trajectòria.

Nominats als VII Premis Gaudí 2015

1. Millor pel·lícula

Born, escrita i dirigida per Claudio Zulian, i produïda per Acteon SCCL, amb la participació de Televisió de Catalunya.

L’altra frontera, dirigida per André Cruz Shiraiwa, escrita per André Cruz Shiraiwa i Aurora Sulli, i produïda per Cinedegarage i Televisió de Catalunya.

Rastres de sàndal, dirigida per Maria Ripoll, escrita per Anna Soler-Pont, i produïda per Pontas Films S.L., amb la participació de Televisió de Catalunya i TVE.

Stella Cadente, dirigida per Lluís Miñarro, escrita per Sergi Belbel i Lluís Miñarro, i produïda per Eddie Saeta, amb la participació de Televisió de Catalunya.

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

10.000 KM, dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet, i produïda per Lastor Media, La Panda Productions, amb la participació de TVE, Televisió de Catalunya i Canal +.

EL NIÑO, dirigida per Daniel Monzón, escrita per Jorge Guerricaechevarría i Daniel Monzón, i produïda per Ikiru Films S.L., Telecinco Cinema S.A.U., Vaca Films S.L., La Ferme! Productions, amb la participació de Mediaset España, Canal + i Canal Sur Televisión.

HERMOSA JUVENTUD, dirigida per Jaime Rosales, escrita per Jaime Rosales i Enric Rufas, i produïda per Fresdeval Films S.L., Wanda Visión, amb la participació de Televisió de Catalunya.

[REC]4: APOCALIPSIS, dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Jaume Balagueró i Manu Díez i produïda per Castelao Pictures S.L., Rec Apocalipse A.I.E, amb la participació de Televisió de Catalunya, TVE i Canal +.

3. Millor director

Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Daniel Monzón per EL NIÑO

Jaime Rosales per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Miñarro per STELLA CADENTE

4. Millor guió

Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per 10.000 KM

Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevarría per EL NIÑO

Jaime Rosales i Enric Rufas per HERMOSA JUVENTUD

Lluís Miñarro i Sergi Belbel per STELLA CADENTE

5. Millor protagonista femenina

Aina Clotet per RASTRES DE SÀNDAL

Bárbara Lennie per STELLA CADENTE

Ingrid García-Jonsson per HERMOSA JUVENTUD

Natalia Tena per 10.000 KM

6. Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl per STELLA CADENTE

David Verdaguer per 10.000 KM

Jesús Castro per EL NIÑO

Luis Tosar per EL NIÑO

7. Millor direcció de producció

Edmon Roch i Toni Novella per EL NIÑO

Josep Amorós per RASTRES DE SÀNDAL

Mayca Sanz per 10.000 KM

Oriol Maymó i Teresa Gefaell per [REC]4: APOCALIPSIS

8. Millor pel·lícula documental

BUGARACH, escrita i dirigida per Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer, i produïda per Nanouk Film S.L., Filmtank, Televisió de Catalunya i TVE.

ELS ANYS SALVATGES, escrita i dirigida per Ventura Durall, i produïda per Nanouk Films S.L., Televisió de Catalunya.

GABOR, dirigida per Sebastián Alfie, escrita per Sebastián Alfie, Pedro Loeb i Albert Solé, i produïda per Minimal Films i Miralab.

I WILL BE MURDERED (DEMÀ MORIRÉ), escrita i dirigida per Justin Webster, i produïda per Justin Webster Productions S.L., Televisió de Catalunya, amb la participació de TVE i Canal +.

9. Millor curtmetratge

Alex, escrit i dirigit per Laura García, produït per Escac Films S.L.

CAFÉ PARA LLEVAR, escrit i dirigit per Patricia Font, produït per Escac Films S.L.

EL CORREDOR, dirigit per José Luis Montesinos, escrit per Iakes Blesa i José Luis Montesinos, produït per Caduco Films.

LINE-UP, dirigit per Àlex Julià Rich, escrit per Dani Campmany, produït per Igloofilms.

10. Millor pel·lícula d’animació

Els cap de drap a LA selva de l’arc de Sant Martí, dirigida per Àlex Colls, escrita per Lola Beccaria, i produïda Abano Producións, Anera Films, La tropa de trapo, Raiz Produçoes, amb la participació de TVE.

Mortadel.lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo, dirigida per Javier Fesser, escrita per Javier Fesser, Claro García i Cristóbal Ruiz, i produïda per Zeta Cinema, amb la participació de Televisió de Catalunya, TVE i Canal +.

11. Millor pel·lícula per a televisió

Descalç sobre la terra vermella, dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marcos Berstein i Maria Jaén, i produïda per Minoria Absoluta, Televisió de Catalunya, TV Brasil i TVE.

L’últim ball de Carmen Amaya, dirigida per Judith Colell, escrita per Roger Danès i Alfred Pérez, i produïda per Batabat, Televisió de Catalunya i TVE.

Prim: El asesinato de la calle del Turco, dirigida per Miguel Bardem Aguado, escrita per Virginia Yagüe i Nacho Faerna, i produïda per Dream Team Concept, Shine Iberia, TVE i Televisió de Catalunya.

Vicenç Ferrer, dirigida per Agustí Crespi, escrita per David Planell i Patrick Bucley, i produïda per BCN Visiona TV, Televisió de Catalunya, Ganga Producciones i TVE.

12. Millor direcció artística

Anna Pujol Tauler per RASTRES DE SÀNDAL

Antón Laguna per EL NIÑO

Javier Alvariño per [REC]4: APOCALIPSIS

Sebastián Vogler per STELLA CADENTE

13. Millor actriu secundària

Bárbara Lennie per EL NIÑO

Mercè Arànega per BORN

Rosa Novell per RASTRES DE SÀNDAL

Vicky Peña per LOS TONTOS Y LOS ESTÚPIDOS

14. Millor actor secundari

Àlex Batllori per STELLA CADENTE

Eduard Fernández per EL NIÑO

Francesc Garrido per STELLA CADENTE

Sergi López per EL NIÑO

15. Millor muntatge

Guillermo de la Cal per [REC]4: APOCALIPSIS

Juliana Montañés i Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Mapa Pastor per EL NIÑO

Núria Esquerra per STELLA CADENTE

16. Millor música original

Arnau Bataller per [REC]4: APOCALIPSIS

Diego Pedragosa i Sergi Cameron per ELS ANYS SALVATGES

Roque Baños per EL NIÑO

Zeltia Montes i Simon Smith per RASTRES DE SÀNDAL

17. Millor fotografia

Carles Gusi per EL NIÑO

Jimmy Gimferrer per STELLA CADENTE

Pablo Rosso per [REC]4: APOCALIPSIS

Pau Esteve Birba per HERMOSA JUVENTUD

18. Millor vestuari

Anna Güell per RASTRES DE SÀNDAL

Elena Ballester per BORN

Mercè Paloma per STELLA CADENTE

Vinyet Escobar per 10.000 KM

19. Millor so

Dani Fontorodona, Alejandro Castillo i Ricard Casals per STELLA CADENTE

Dani Fontrodona, Jordi Monrós i Marc Orts per L’ALTRA FRONTERA

Sergio Bürmann, Oriol Tarragó i Marc Orts per EL NIÑO

Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [REC]4: APOCALIPSIS

20. Millors efectes especials/digitals

Àlex Villagrasa (Lamppost), David Ambit, Lucía Salanueva, Lluís Rivera i Josep Claret per [REC]4: APOCALIPSIS

Bernat Aragonés, Eric Venti, Jose Bahamonde i Arturo Baston per L’ALTRA FRONTERA

Guillermo Orbe, David Martí i Montse Ribé (DDT) i Raúl Romanillos per EL NIÑO

Javier Romero per Mortadel.lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo

21. Millor maquillatge i perruqueria

Alma Casal i Elena Pérez per [REC]4: APOCALIPSIS

Ignasi Ruiz per STELLA CADENTE

Concha Rodríguez i Jesús Martos per RASTRES DE SÀNDAL

Alicia Rodríguez i Sergio Esche per BORN

22. Millor pel·lícula europea

IDA, dirigida per Pawel Pawlikowski, escrita per Pawel Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz i produïda per Opus Film i Phoenix Film. Polònia.

La grande bellezza (La gran bellesa), dirigida per Paolo Sorrentino, escrita per Paolo Sorrentino i Umberto Contarello i produïda per Indigo Film, Medusa Film, Mediaset, Pathé, France 2 Cinéma, Babe Film i Canal +. Itàlia.

La isla mínima, dirigida per Alberto Rodríguez, escrita per Alberto Rodríguez i Rafael Cobos i produïda per Atresmedia Cine, Atípica Films i Sacromonte Films. Espanya.

Magical Girl, escrita i dirigida per Carlos Vermut i produïda per Films Distribution, Sabre Producciones, Canal +, TVE, Aquí y Allí Films. Espanya.

Crèdits Acadèmia del Cinema Català

Actualment l’Acadèmia té 377 membres i es regeix per una Junta Directiva escollida per l’Assemblea, formada per Isona Passola, presidenta; Sergi López, vicepresident; Elisa Plaza, secretària; Maria Rosa Fusté, tresorera i els vocals Pep Armengol, Josep Maria Civit, Aina Clotet, Cesc Gay, Edmon Roch i Clara Segura. Montse Majench, directora i Míriam Sánchez, coordinadora.

Estudiant en pràctiques: Alba Guillen

Suport Premis Gaudí: Tariq Porter

Patrons de l’Acadèmia del Cinema Català: GENERALITAT DE CATALUNYA –DEPARTAMENT DE CULTURA / AJUNTAMENT DE BARCELONA / DIPUTACIÓ DE BARCELONA / FUNDACIÓ SGAE / EGEDA – FILMOTECH / AISGE / GREMI D’EMPRESARIS DE CINEMES DE CATALUNYA

Mitjans de comunicació: TELEVISIÓ DE CATALUNYA / CATALUNYA RÀDIO / LA XARXA / LA VANGUARDIA

Patrocinador oficial: ESTRELLA DAMM

Perruqueria oficial: L’ORÉAL PROFESSIONNEL – COMPTE PERRUQUERS / NEW LOOK / JOSEP PONS

Maquillatge oficial: CAZCARRA IMAGE GROUP

Col·laboradors / amics: COL·LEGI DE DIRECTORS / GUIONISTES ASSOCIATS (GAC) / DDT EFECTOS ESPECIALES / TRADULAB / DELUXE / APUNTOLAPOSPO / ÀMISTER ART HOTEL / FRIT RAVICH / JEAN LEON / GRAMONA / FUNDACIÓ CATALUNYA-LA PEDRERA / FILMOTECA DE CATALUNYA / TMB / FUNDACIÓ BANC DE SABADELL / DOS DÉUS VERMOUTH / BANDE À PART / LIVEMEDIA