Nominats als VI Premis Gaudí 2014


lolo-herrero-lluisa-castell-i-isona-passolajpg-11344

1. Millor pel·lícula

BARCELONA, NIT D’ESTIU, direcció de Dani de la Orden, guió d’Eric Navarro, Eduard Sola i Daniel González, i produïda per Pilar Montoliu, Sábado Películas i El Terrat de Produccions, amb la participació de Televisió de Catalunya.

FILL DE CAÍN, direcció Jesús Monllaó Plana, guió de Sergio Barrejón i David Victori, i produïda per Life & Pictures, Fosca Films S.L., Salto de Eje P.C., Televisió de Catalunya, amb la participació de TVE.

LA PLAGA, guió i direcció de Neus Ballús, i produïda per Pau Subirós, El Kinògraf S.L., Televisió de Catalunya i ARTE France.

TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA, direcció de Mar Coll, guió de Mar Coll i Valentina Viso, i produïda per Escándalo Films S.L, Televisió de Catalunya, amb la participació TVE.

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

EL CUERPO, direcció d’Oriol Paulo, guió d’Oriol Paulo i Lara Sendim, i produïda per Rodar y Rodar Cine, Antena 3 i Televisió de Catalunya.

EL MUERTO Y SER FELIZ, direcció de Javier Rebollo, guió de Javier Rebollo, Lola Mayo i Salvador Roselli, i produïda per Icónica, Eddie Saeta, Lolita Films, amb la participació de Televisió de Catalunya i TVE.

GRAND PIANO, direcció d’Eugenio Mira, guió de Damien Chazelle, i produïda per Nostromo Pictures, Nostromo Canarias 1, Grand Piano Productions, Atresmedia Cine, Telefónica Producciones, amb la participació de Televisió de Catalunya.

LOS ÚLTIMOS DÍAS, guió i direcció d’Àlex i David Pastor, i produïda per Morena Films, Rebelión Terrestre Film, Antena 3 Films, Les Films du Lendemain i Televisió de Catalunya.

3. Millor director

Neus Ballús per LA PLAGA

Jordi Cadena per LA POR

Mar Coll per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

4. Millor guió

Neus Ballús i Pau Subirós per LA PLAGA

Jordi Cadena i Núria Villazán per LA POR

Mar Coll i Valentina Viso per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

5. Millor protagonista femenina

Nora Navas per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Candela Peña per AYER NO TERMINA NUNCA

Vicky Peña per UN BERENAR A GINEBRA

Ingrid Rubio per LA ESTRELLA

6. Millor protagonista masculí

Javier Cámara per AYER NO TERMINA NUNCA

Eduard Fernández per TODAS LAS MUJERES

José Sacristán per EL MUERTO Y SER FELIZ

David Solans per FILL DE CAÍN

7. Millor direcció de producció

Josep Amorós per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Aritz Cirbián per OTEL·LO

Oriol Maymó per MÓN PETIT

Ivan S. Mas per FILL DE CAÍN

8. Millor pel·lícula documental

BAJARÍ, guió i direcció d’Eva Vila, i produïda per Lastor Media, Cromosoma S.A., Televisió de Catalunya, Eva Vila Purtí, Fundació Privada IDEC, amb la participació de TVE.
ELS RECORDS GLAÇATS, guió i direcció d’Albert Solé, i produïda per Minimal Films, TVE i Televisió de Catalunya.

MÓN PETIT, direcció de Marcel Barrena, guió de Marcel Barrena, Víctor Correal i Adrià Cuatrecases, i produïda per Umbilical Produccions, Corte y Confección de Películas, Televisió de Catalunya, amb la participació de TVE i Canal +.

SERRAT Y SABINA, EL SÍMBOLO Y EL CUATE, guió i direcció de Francesc Relea, i produïda per Lastor Media, Whatsupdoc, TVE, amb la participació de Canal +.

9. Millor curtmetratge

GODKA CIRKA (Un forat al cel), guió i direcció d’Àlex Lora, produïda per Inicia Films.

LA GALLINA, guió i direcció de Manel Raga, produïda per Escándalo Films.

SEQUENCE, guió i direcció de Carles Torrens, produïda per Fortress Feature i distribuïda per Marvin&Wayne-Short Film Distribution.

WINGS, guió i direcció de José Villalobos, produïda per Full Emotions.

10. Millor pel·lícula per a televisió

CARTA A EVA, direcció d’Agustí Villaronga, guió d’Alfred Pérez, Roger Danès i Agustí Villaronga, produïda per Copia Cero, Televisió de Catalunya i TVE.

CONCEPCIÓN ARENAL, LA VISITADORA DE PRESONS, direcció de Laura Mañá, guió de Rafa Russo i Laura Mañá, produïda per Distinto Films, Zenit TV, Televisió de Catalunya i TVE.

DESCLASSIFICATS, direcció d’Abel Folk i Joan Riedweg, guió de Pere Riera, i produïda per Serveis de l’espectacle Focus i Televisió de Catalunya.

OLOR DE COLÒNIA, direcció de Lluís M. Güell, guió de Toni Cabré, Laia Aguilar i Anna Fité, i produïda per Diagonal Televisió i Televisió de Catalunya.

11. Millor direcció artística

Alain Bainée per MINDSCAPE

Balter Gallart per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Sylvia Steinbrecht per 3 BODAS DE MÁS
S
ebastian Vogler i Mihnea Mihailescu per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

12. Millor actriu secundària

Carmen Machi per LA ESTRELLA

Maria Molins per FILL DE CAÍN

Àgata Roca per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Clara Segura per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

13. Millor actor secundari

José Coronado per FILL DE CAÍN

Pau Durà per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Sergi López per ISMAEL

Ramon Madaula per LA POR

14. Millor muntatge

Bernat Aragonès per FILL DE CAÍN

Neus Ballús i Domi Parra per LA PLAGA

David Gallart per LA POR

Elena Ruiz i Albert Gutiérrez per BARCELONA, NIT D’ESTIU

15. Millor música original

Joan Dausà per BARCELONA, NIT D’ESTIU

Víctor Reyes per GRAND PIANO

Pau Vallvé per MÓN PETIT

Fernando Velázquez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

16. Millor fotografia

Daniel Aranyó per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Diego Dussuel per LA PLAGA

Sergi Gallardo per LA POR

Jimmy Gimferrer per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

17. Millor vestuari

Núria Anglada per FILL DE CAÍN

Patricia Monné per GRAND PIANO

Lourdes Pérez i Rosa Tharrats per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Olga Rodal per LOS ÚLTIMOS DÍAS

18. Millor so

Albert Manera, Isaac Bonfill, Oscar Grau i Marc Orts per FILL DE CAÍN

Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per GRAND PIANO

Albert Manera, Oriol Tarragó i David Calleja per EL CUERPO

Licio Marcos de Oliveira, Oriol Tarragó i David Calleja per LOS ÚLTIMOS DÍAS

19. Millors efectes especials/digitals

Lluís Castells (Fassman); Lluís Rivera (In Extremis Film Service); David Martí i Montse Ribé (DDT) per EL CUERPO
Lluís Rivera, Pablo Perona, Juanma Nogales, Jon Aguirre, Manuel Ramírez i Isidro Jiménez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Àlex Villagrasa i Raul Romanillos per GRAND PIANO

Mister X, Cúbica User T38, DDT (David Martí i Montse Ribé) per MAMA

20. Millor maquillatge i perruqueria

Laura Bruy i Txus González per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Ana López-Puigcerver i Belén López-Puigcerver per GRAND PIANO

Patricia Reyes per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Mariona Trias i Lluís Soriano per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

21. Millor pel·lícula europea

AMOUR (Amor), guió i direcció Michael Haneke, i produïda per Les Films du Losange, X-Filme Creative Pool / Wega Film / France 3 Cinéma, ARD Degeto, Bayerischer Rundfunk, Westdeutscher Rundfunk, Canal + i France Télévisions. França, Alemanya i Àustria.

HANNAH ARENDT, direcció Margarethe von Trotta, guió de Pam Katz i Margarethe von Trotta, i produïda per Heimatfilm Amour Fou, Luxembourg MACT Productions Sophie Dulac Productions, Metro Communications ARD Degeto Film, Bayerischer Rundfunk i Westdeutscher Rundfunk. Alemanya, Luxemburg i França.

LA HERIDA, direcció Fernando Franco, guió de Fernando Franco i Enric Rufas, i produïda per Elamedia, Encanta Films, Etb (Euskal Telebista), Kowalski Films i Pantalla Partida Producciones. Espanya.

LA VIE D’ADÈLE (La vida de Adèle), direcció Abdellatif Kechiche, guió d’Abdellatif Kechiche i Ghalya Lacroix a partir de la novel•la gràfica de Julie Maroh, i produïda per Wild Bunch, Quat’sous Films, France 2 Cinéma, Scope Pictures, Vértigo Films, RTBF, Canal + i CNC. França.

El recompte de vots de la primera volta de votacions dels VI Premis Gaudí ha estat certificat pel Sr. Juan Antonio Andújar Hurtado – Notari de Barcelona, a Barcelona, 31 de desembre de 2013.