IV edició del Certamen Internacional de Dansa Ciutat de Barcelona (de l´ 1 al 4 de maig)


 

 

Certamen Internacional de Dansa Ciutat de Barcelona és una competició de dansa que es celebra anualment a Barcelona  i està obert a estudiants de dansa de totes les nacionalitats i en les disciplines de dansa clàssica, dansa contemporània i dansa espanyola.

Creat i dirigit  per Georgina Rigola ex-ballarina i directora de Contraseña Produccions, decideix amb l’assessorament del gran mestre Héctor Zaraspe crear aquest certamen amb la missió de proporcionar oportunitats educatives i professionals als joves ballarins, actuant com a plataforma per impulsar als estudiants a una carrera professional de dansa.

 

El nostre objectiu és ajudar a futurs ballarins en el seu camí en el món de la dansa, oferint-los  l’oportunitat d’aconseguir beques per treballar en les millors escoles  del món,  l’oportunitat d’aconseguir contractes per ballar en diferents espectacles,  presentar els seus treballs davant de grans professionals del món, treballar amb diferents professors contribuïnt a què aconsegueixin una educació internacional de dansa. Per participar s’ha d’enviar un vídeo amb les variacions o coreografies,  i aquesta serà la base per la valoració i decisió del jurat.

 

Els seleccionats rebran la confirmació de que passen a la semifinal i final a Barcelona en les dates determinades. Certamen Internacional de Danza

És en el 2005 quan comencem amb el curs internacional de dansa d’estiu. A Borredà, per continuar amb el Certamen Internacional de Dansa, i poder aquest any inaugurar el curs a Cadaquès.

 

 

 

JURAT DE L’EDICIÓ 2014

 

jurado zaraspe

Héctor Zaraspe

Reconeguda trajectòria internacional alabada per la seva tasca com a mestre.

Mestre de mestre (Antonio, Antonio Gades, Nureyev, Margot Fontayn, Nacho Duato…)

Considerat mestre de referència per la Juilliard School, aquesta va crear l’any 1998 el premi de coreografia Héctor Zaraspe.

.

jurado bocca

Julio Bocca

El més destacat ballarí argentí de tots els temps.

Primer ballarí del American Ballet Theater

Director del Ballet Nacional Sodre d’Uruguay

.

jurado martinez

José Carlos Martínez (pendiente confirmación)

Premio Nacional de Danza el 1999.

Es l’únic ballarí que ha rebut els tres premis internacionals més prestigiosos de dansa: el Premi Benois de la Dansa, la Medalla d’Oro del Concurs Intemacional de Varna i el Premi de Lausanne

Director de la Compañía Nacional de Danza (CND) desde 2010.

.

jurado igal

Igal Perry

Director del departament de ballet del Jacob’s Pillow (1981-1982).

Co-director de la companyia Clive Thompson.

Fundador de l’escola de dansa Peridance Capezio Center i de la companyia Ensemble Peridance, amb més de 50 coreografies al seu historial.

.

jurado najarro

Antonio Najarro (pendent de confirmació)

Director del BNE des d’abril de 2011.

Fundador de la companyia Antonio Najarro el 2012.

Premi al millor coreògraf al Certamen Internacional de Danza Española y Flamenco de Sevilla 2008. Premi MAX al millor intèrpret de dansa masculí.

.

jurado latorre 2

Javier Latorre

Solista del BNE sota la direcció d’Antonio Gades i primer ballarí amb María de Ávila.

Membre del Consejo de Estado de las Artes Escénicas y la Música i membre del Consejo Artístico de la Danza

Activitat coreogràfica intensa des de 1996

.

jurado bowman

Nya Bowman

Ballarina i professora especialitzada en Contemporary Dance & Graham Technique.

Ballarina al The Martha Graham Dance Company sota la direcció de Therese Capucilli i Christine Dakin.

 

 

jurado labate

Gino Labate

Director artístic del Labat Loano Danza Festival, International Dance Competition “Passi di Talento” Città di Montecatini.

Col·labora amb l’Instituto Universitario “Alicia Alonso”.

Director artístic i coreògraf principal del Labat Contemporary Dance Company.

HORARIS

DIJOUS 1

Activitat: Classes Magistrals

Lloc: Mercat de les Flors, carrer de Lleida 59

Horari: (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

9:30 – 11:00: CLÀSSIC A / CLÀSSIC B

11:00 – 12:30: CLÀSSIC C / PAS A DOS

12:30 – 14:00: CONTEMPORANI B / CONTEMPORANI C

14:00 – 15:30: ESPANYOL B / ESPANYOL C

Activitat: Assaig General

Lloc: Sala Tallers, TNC

Horari: (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

15:30 – CLÀSSIC A

16:00 – CLÀSSIC B

17:15 – CLÀSSIC C

17:40 – PAS A DOS

18:30 – CONTEMPORANI B

18:40 – CONTEMPORANI C

19:25 – GRUPS

19:40 – ESPANYOL B

20:00 – ESPANYOL C

DIVENDRES 2

Activitat: Classes d’escalfament Semifinal 1

Lloc: Espai de calentament, TNC

Horari: 08:30h (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

Activitat: Semifinales 1 (Contemporani C, Clàssic C, Espanyol C)

Lloc: Sala Tallers TNC

Horari: 10:30 h

ActivitatClasses d’escalfament Semifinal 2

Lloc: Espai de calentament, TNC

Horari: 14:30h (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

Activitat: Semifinales 2 (Clàssic A, Espanyol B, Contemporani B, Grups)

Lloc: Sala Tallers TNC

Horari: 16:30 h

DISSABTE 3

ActivitatClasses d’escalfament Semifinal 3

Lloc: Espai de calentament, TNC

Horari:8:30h (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

Activitat: Semifinales 3 (Clàssic B, Pas a Dos)

Lloc: Sala Tallers TNC

Horari: 10:30 h

ActivitatClasses d’escalfament Final

Lloc: Espai de calentament, TNC

Horari: 14:30 h (els participants han d’arribar 30 minuts abans)

Els finalistes de Clàssic B i Pas a Dos podran escalfar després de dinar.

Activitat: FINAL

Lloc: Sala Tallers TNC

Horari: 16:30 h

DIUMENGE 4

Activitat: Gala

Lloc: Sala Tallers TNC

Horari: 12:30 h

Activitat: Entrega de Premis

Lloc: Saló de Cent, Ajuntament de Barcelona, Plaça de Sant Jaume

Horari: 18:00 h